Tavuklu Pilav Tarifi, Tavuklu Pilav Yapılışı

Tavuklu Pilav Tarifi, Tavuklu Pilav Yapılışı

Pilav Tarifleri

Tavuklu Pilav Tarifi, Tavuklu Pilav Yapılışı, Tavuklu Pilav, Tavuklu Pilav Hazırlanışı, Oktay Usta Tavuklu Pilav Tarifi

 

Tavuklu pilav tarifi anlaşılır şekilde sizlere kısaca anlatacağım. Genelde aklıma seyyar pilavcılar geliyor aklıma. Tavuklu pilav satmakdalar genelde. Çok lezzetlide yapıyolar. Sizlerde bu tadı almak için kısaca anlatacağım tarifden yapa bilirisniz evinizde.

Malzemeler 4 kişilikdir. Hazırlama Süresi 30 dakika. Pişme süresi 30 dakikadır.

Tavuklu Pilav Tarifi, Tavuklu Pilav Yapılışı
Tavuklu Pilav Tarifi, Tavuklu Pilav Yapılışı

Malzemeler

 • 1 adet

  kemikli tavuk göğsü
 • 2 su bardağı

  pirinç
 • 2 yemek kaşığı

  ayçiçek yağı
 • 1 yemek kaşığı

  tereyağı
 • 3 su bardağı

  sıcak tavuk suyu
 • 1/2 çay kaşığı

  tuz
 • 1/2 çay kaşığı

  taze çekilmiş tane karabiberNasıl Yapılır?

 1. Bol suda yıkadığınız kemikli tavuk göğsünü, derin bir tencereye yerleştirin.

 2. Pilavın yapımında tavuğun haşlama suyundan kullanacağımız için; üzerini geçecek kadar su ilave ettiğiniz tavuk göğsünü, yumuşayana kadar orta ateşte haşlayın.

 3. Pilav yapımına başlamadan önce haşlanan tavuk göğsünün deri ve kemik kısımlarını ayırın. Tel tel ayrılan tavuk etini uzun ince parçalar halinde ditin. Tavuk suyunu kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

 4. Ayıkladığınız pirinçleri duru bir su çıkana kadar soğuk suyun altında yıkayın. Suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletin.

 5. Ayçiçek yağı ve tereyağını geniş tabanlı bir pilav tenceresinde kızdırın. Suyunu süzdürdüğünüz pirinçleri tencereye alıp orta kısımları şeffaf bir görünüm alana kadar orta ateşte kavurun. Tuzu katın.

 6. Ölçtüğünüz sıcak tavuk suyunu tencereye aktardıktan sonra sadece bir kez karıştırın. Pilavı, kapağını kapattığınız tencerede ve kısık ateşte 10 dakika kadar pişirin.

 7. Suyunu çekmekte olan ditilmiş tavuk etlerinin yarısını pilavın üzerine döşeyin. Kapağını kapattıktan sonra pilavı, 2-3 dakika daha kısık ateşte pişirin.

 8. Pişirme işlemi tamamlanan ve kapağı kapalı şekilde demlenmesi için beklettiğiniz pilavı, tavuk etleriyle harmanlayın. Kalan tavuklara ve taze çekilmiş tane karabibere servisinde yer vererek sevdiklerinizle paylaşın.