Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu

Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu

Dini Hikayeler

Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu Nedir, İbretlik Şükretmeyenin Başına Gelen Olaylar

Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu
Şükretmeyenin Sonu, İbretlik Şükretmeyenin Sonu

Zengin adamın biri yemek yiyordu, sofrasında pişmiş tavuk vardı. Bir dilenci gelip, kendisinden bir şey istedi. Dilenciye bir şey vermeyip, onu eli boş geri çevirdi. Adam çok mal ve servet sahibi idi.


Bir gün karısı ile arası açılıp, boşandılar. Karısı başka kocaya vardı. Kadının ikinci kocası yemek yerken bir dilenci ondan bir şeyler istedi. Sofrasında pişmiş tavuk bulunan adam karısına:
– “Pişmiş tavuğu alıp dilenciye verdi. Kadın dilenciyi görünce, kendisine yabancı gelmedi. Biraz düşündü ve ilk kocası olduğunu anladı. Durumu ikinci kocasına bildirdi.
İkinci kocası:
“Allah’a yemin ederim ki, o adamdan bir şeyler isteyen fakir dilenci ben idim. Allah da onun mal ve servetini alıp, bana verdi” dedi.

Allahü teâlâ, Hazret-i Musa’ya buyurdu ki:
(Kendine verdiğim nimeti benden bilen, nimetlerin şükrünü eda etmiş olur. Bir kimse de, rızkını kendi çalışmasıyla bilip benden bilmezse, nimetin şükrünü eda etmemiş olur.) [İ. Gazali]

(Âl- i İmrân Suresi ), 27 . Ayet
“Geceyi gündüze sokarsın , gündüzü geceye sokarsın . Ölüden diriyi çıkarırsın , diriden ölüyü çıkarırsın . Dilediğine de hesapsız rızık verirsin .”

( Mü ‘ min Suresi ) , 64 . Ayet
Allah, yeryüzünü sizin için karar kılma yeri , göğü de binâ yapan ; size şekil verip de şekillerinizi güzel kılan ve sizi temiz şeylerle rızıklandırandır. İşte Rabbiniz Allah ! Âlemlerin Rabbi Allah ne yücedir !