Nasıl Rehber Dışı Numaraları Engellerim

Nasıl Rehber Dışı Numaraları Engellerim

Telefon

Nasıl Rehber Dışı Numaraları Engellerim, Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme, Rehber`de Kayıtlı Olmayan Numaraları Engellemek

Beni kayıtlı olmayan numaralar aramasın, sadece rehberdeki numaralar arasın istiyorsanız rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme nasıl yapılır resimli şekilde anlatacağım.

Aslında numara engelleme özelliği birçok akıllı telefonda var ama genellikle engellenecek numara biliniyorsa veya gizli numaradan aranıyorsa engellenebiliyor. Peki bilmediğimiz numaralar bizi aramasın sadece rehberdeki numaralar arasın istiyorsak ne yapacağız ?

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea gibi telefon operatörleri ücretli veya ücretsiz şekilde numara engelleme hizmeti veriyorlar ama teknik olarak sizin telefonunuzdaki rehberi göremediklerinden rehberinizde kayıtlı olmayan numaraları engelleme imkanları bulunmuyor. Bu işlem numara engelleme uygulaması yükleyerek yapılabilmektedir.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Numara engelleme uygulamasını indirmek için Playstore’ye gidip “Rahatsız etme” yazıyoruz. Karşımıza ANTİNUİSANCE diye bir uygulama çıkıyor. Bu uygulamayı yüklüyoruz.

Nasıl Rehber Dışı Numaraları Engellerim
Nasıl Rehber Dışı Numaraları Engellerim, Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme, Rehber`de Kayıtlı Olmayan Numaraları Engellemek

Karşımıza aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı çıkıyor. Özetle diyor ki “bu uygulamayı yüklerseniz, rehberinize, mesajlarınıza, fotoğraflarınıza, çağrı bilgilerinize ve cihaz kimliğine erişmeye izin verirsiniz” Başka uygulama yüklesek de aynı izinleri isteyecektir.  Çünkü rehberde kayıtlı olmayan numaraları ve tanımadığımız numaralardan gelen mesajları engelleyebilmek için bu tür bilgiler gereklidir. Bu yüzden “Kabul Et” e basıp uygulamayı yüklüyoruz.

Uygulama yüklenince uygulamaya giriyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Sağ üst köşede yer alan “Daha fazla seçenekler” yazısına tıklıyoruz.

Aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. “Ayarlar” a basıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bol seçenekli bir sayfa çıkacaktır. Aşağıdaki resimde görülenden daha fazla seçenek vardır. Biz rehberde kayıtlı numaralar aramasın istediğimiz için “Sadece rehberimden gelen aramalar” yazısının hizasındaki butonu aktif ediyoruz.

Şu şekilde bir uyarı mesajı gelir.Tamam diyoruz.

Bu işlemi yapınca ister gizli numaradan arasınlar, ister yurt içinden, ister yurt dışından, ister sabit hattan, ister 850 li bir hattan arasınlar rehberinize kaydetmediğiniz için size ulaşamayacaklar . Sizi arayınca meşgul çalacak. Bildirimleri kapatırsanız bildirimleri bile gelmeyecektir.

Uygulamanın mesaj engelleme özelliği de gayet işe yarıyor. Reklam, tanıtım, siyaset, bahis mesajlarından bir çırpıda kurtuluyorsunuz. Numarası olmayan mesajları engelleme de bu sayede mümkün oluyor.

Numara engellemeyi sağlayan başka uygulamalar da var.

İnsanlara faydalı olmak için bu yazıyı yazdım. Siz de başkalarına faydalı olmak istiyorsanız kendi telefonunuzda uygulamayı denediğinizde işe yarayıp yaramadığını veya belirtmek istediğiniz bir şeyi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engellemeyi sağlayan bu uygulamayı her akıllı telefonda test etme imkanım olmadı. Belki bazı cihazlarda çalışmayabilir. Bu yüzden Samsung, Vestel, Huawei , General Mobile, LG, Xiaomi, Sony,lenovo,casper, iphone ve diğer marka telefon sahiplerinin uygulama hakkındaki yorumlarını bekliyorum.