Nasıl Formatlarım Samsung Galaxy J2’yi

Telefon

Nasıl Formatlarım Samsung Galaxy J2’yi, Samsung Galaxy J2’ye Format Atmak, Samsung Galaxy J2’ye Format Videolu

Samsung Galaxy J2  akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemden veya desen kilidi sorunlarından kurtulmak istiyorsanız telefona format atmalısınız. Format atma işlemiyle telefonunuz fabrika ayarlarına yani ilk aldığınız günkü temiz ayarlarına geri döner. Telefona herhangi bir zararı olmadığı gibi ön bellek temizlemesi de sağladığından performans arttırır.

Formatlama işlemi telefona sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları silecektir. Ayrıca desen kilidi gibi tüm güvenlik aşamaları da sıfırlanacaktır. Bu yüzden işlem öncesi veri yedeği almakta ve işlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanıp, yazılımsal zarar görmesini engellemek adına şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edilmeli.

Galaxy J2 modelini formatlamak için 2 farklı yöntem var. Ancak bu modelin işletim sisteminden ötürü herhangi bir format kodu yok. Kullanabilecek ilk yöntem için Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yöntem ise daha çok desen kilitlerinin bloke edilmesi gibi durumlar için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yönteme başvurabilirsiniz. Yapılacak işlemin mantığı telefonun fiziksel tuşlarıyla kurtarma moduna(Recovery mode) ulaşmak üzerinedir ve ‘donanımdan format’ olarak adlandırılır.

Önemli Not: Android 5.1.1 sürümlü cihazlarda OEM kilidinin açık olması gerekmektedir. OEM kilidi açık değilse donanımdan format sonra Google hesabı isteyebilir.

Donanımdan formatı uygulayabilmeniz izlemeniz gereken aşamalar şu şekilde;

  • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
  • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
  • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Galaxy J2 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
  • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy J2 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.