Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi

Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi

Erzurum Yemek Tarifleri

Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi, Lor Dolması, Erzurum Lor Dolma Yapılışı, Erzurum Yemek Tarifleri

 

Erzurum yemeklerine bugün devam ediyoruz. işte sizlere sunucağımız yemek bugün lor dolması tarifi. Enfes bir tatdır. Sizlerinde beğenerek yiyeceğine eminim.

Değişik mutfakları tatmanın iyi bir his vericeğine sizlere inanmakdayım

Afiyet olsun.

Malzemeler

Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi
Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi

2 demet geniş yapraklı evelik
1 su bardağı pilavlık bulgur
3 su bardağı taze lor peynir
1 adet iri kuru soğan
4 yemek kaşığı tereyağı
Yarım su bardağı krema
1 büyük kâse yoğurt
4 diş sarmısak
Karabiber
TuzEvelikler yıkanır, kaynar suya batırılıp çıkarılır. Soğuk suda saklanır. Soğanyemeklik doğranır. İki kaşık tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Bulgur eklenir ve karıştırılır. İki su bardağı sıcak su, tuz ve karabiber eklenir. Suyunu çekinceye kadar kısık ateşte pişirilir. Ocak kapatılır ve karışım demlendirilir. Demlenen pilav biraz soğutulur. İçine lor peynir ve krema eklenerek karıştırılır. Evelikler tek tek alınır, bir tabak içine yayılır. Üzerine hazırlanan içten konularak sıkıca sarılır. Fırın tepsisine dizilir. Çok az su konularak fırına verilir. Suyu çektirilinceye kadar pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra, üzerine sarmısaklı yoğurtyayılır. Tereyağı kızdırılır, yoğurdun üzerine gezdirilir. Sıcak servis yapılır.

Not: Yörenin en ünlü yemeklerindedir. Yapımında kullanılan evelik bitkisi (efelik, efelek, ya da benzer bir türü olan labada olarak da adlandırılır.) Mayıs ve Haziran aylarında doğada, özellikle çayır alanlarında ve bahçelerde kendiliğinden yetişir. Çok yıllık bir bitkidir. Yemek yapımında kullanılan evelik, çok fazla büyümeden toplanır. Yetiştiği ilk dönemlerde hoş bir ekşiliği vardır. Evelik bitkisinin bulunmadığı durumlarda ince pazı yapraklarına da sarılabilir. Özel günlerde ve misafir ağırlamada sıkça pişirilir.

2 thoughts on “Lor Dolması Tarifi, Erzurum Lor Dolma Tarifi

  1. Geri bildirim: DaDaS KIZI
  2. Geri bildirim: Lor

Comments are closed.