Diyabet ve obezite riskini düşürür - Zeytin, Zeytin Faydaları

Diyabet ve obezite riskini düşürür – Zeytin, Zeytin Faydaları

Sifalı Bitkiler

Diyabet ve obezite riskini düşürür – Zeytin, Zeytin Faydaları, Zeytin Diyabet ve obezite riskini düşürür, Zeytin Nelere iyi Geliyor, Zeytin Hangi Hastalıklara İyi Geliyor

 

Arkadaşlar zeytini sizlerde çok iyi biliyorsunuzdur! Nelere iyi geldiğini. Zeytini bugün sizler için araşdırdık ve kısaca anlatacağız faydalarını. Umarım işinize yarar dostlarım. Diyabet ve obezite riskini düşürür – Zeytin araşdırmalarımıza göre.

 

Antioksidanların Gücünü Artırır

Vücuttaki oksidasyonun, kalp hastalığı ve kanser gibi birçok hastalığın ilerlemesi ve büyümesine bağlı olduğu kanıtlanmıştır. Antioksidan, antidiyabetik, anti-aging ve nöro-koruyucu etkileri kanıtlanmış antioksidanlar olan polifenoller bakımından yüksek antioksidan bir gıdadır.

 

Diyabet ve obezite riskini düşürür - Zeytin, Zeytin Faydaları
Diyabet ve obezite riskini düşürür – Zeytin, Zeytin Faydaları

Zeytin, antioksidanları geri kazanma özelliğinden dolayı, vücudun en önemli antioksidan besinlerinden biri olan glutatyon ile kan seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Her bir zeytinyağı değişik seviyelerde antioksidanlara sahiptir ve buna rağmen, hepsinde glutatyon bulunur. Zeytinde bulunan türden antioksidanların faydaları hemen hemen tüm vücut sistemlerini aşar ve hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir faktör olabilir.

 

Kolesterolü ve Yüksek Tansiyonu Dengeler

Zeytin iyi bir sağlıklı yağ kaynağı olduğundan, diğer yağların yaptığı gibi damarlara zarar vermez. Çalışmalar, kan basıncını düşürme ve kolesterolü azaltma ve kontrol etme konusundaki yeteneğini kanıtlamıştır. Hipotansif (kan basıncını düşürücü) etkileri, içerdikleri oleik asitten dolayıdır.  Çalışmalar, Akdeniz diyetinde zeytin, zeytinyağı ve diğer gıda maddelerinin tüketilmesinden sonra kan basıncında ve genel kardiyovasküler inflamasyonda önemli düşüşler gözlemlemiştir.

 

Ağrıyı Azaltır

Vücutta hastalık, ağrı ve yaralanmaların kökeninde inflamasyon vardır. NSAID ağrı kesiciler ağrının kesilmesinde etkilidir, ancak diğer vücut sistemlerine zarar verir. Zeytin doğal bir ibuprofendir. Enflamasyonu yaratan ve böylece ağrıyı çoğaltan enzimlerin büyümesini inhibe eder. İnflamasyon, kalp-damar hastalığında da büyük bir rol oynar, bu da zeytinlerin kalp sağlığı için yararlı olmasının bir başka nedenidir.

 

Kanseri Tedavi Eder ve Önler

Akdeniz Bölgesi, Avrupa ve Amerika ülkelerinden önemli ölçüde daha düşük kanser seviyelerine sahiptir. İçerisindeki fenolik bileşikler, özellikle göğüs, kolon ve midede anti-tümör özellikleri göstermiştir. Dolayısıyla bu siyah meyve, etrafınızdaki en iyi kanserle savaşma gıdalarından biridir. Görünüm ümit vericidir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Kalp Sağlığını Artırır

Sağlıklı bir kalp ve kardiyovasküler sistem için gerekli olan her şeye sahiptir: Antioksidanlar, antienflamatuar özellikler, sağlıklı yağlar ve aynı zamanda da kalp sağlığı için önemli olan bakır ve E Vitamini. Zeytin içeren bir diyet sadece kalp hastalığının semptomlarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek tansiyon ve kalp problemlerine genetik yatkınlığı olan kişilerde bile kalp ile ilişkili komplikasyonların riskini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Düzenli tüketimi, ayrıca koroner kalp hastalığını da önleyebilir.

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Doğal Probiyotik Gibi Davranır

Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışmaların bir incelemesi, içerisindeki fenolik bileşiklerin vücutta vitaminler ve antibakteriyel kimyasallar üreten iyi bifidobakterilerin sayısını artırabildiğini göstermiştir. Bu nedenle, bağırsak sağlığını iyileştirir ve mikrobiyom fonksiyonunu geliştirir.

 

Diyabet ve Obezite Riskini Düşürür

Tekli doymamış yağlar bakımından yüksek olduğundan, diğer, daha zararlı yağlar içeren gıdaların yerine tükettiğinizde tip 2 diyabet ve obezite riskini büyük ölçüde azaltır. İçerisindeki antioksidanlar ayrıca, diyabete bağlı oksidatif stresin zarar vermesini engellemeye yardımcı olur, bu da hiperglisemi ve diyabetik komplikasyonlar için etkili bir tedavi olmasını sağlar.

 

Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir derleme, zeytinyağı tüketiminin tip 2 diyabet insidansı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Araştırmacılar 37-65 yaşları arasındaki 59.930 kadını ve diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanserden arındırılmış 26-45 yaşları arasındaki 85.115 kadını takibe almıştır. 22 yıllık takipten sonra sonuçlar, “daha ​​yüksek zeytinyağı alımının ve hipotetik olarak diğer yağ ve salata soslarının (katı margarin, tereyağı ve mayonez) yerine zeytinyağı kullanılmasının, kadınlarda tip 2 diyabet riskini azalttığını gözlemlediler.

 

41 kilolu veya obez ve 65 yaş ve üstü yetişkinlerin katıldığı rastgele ve plasebo kontrollü bir çalışmada diğer yağların yerini zeytinyağı almış ve bunun sonucunda, kan basıncının azaldığı, iyi kolesterolün arttığı ve genel kardiyo-metabolik ve immünolojik sağlık yararlarının arttığı görülmüştür. Bu, zeytin tüketimin obeziteyi doğal olarak tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu gösterir.

 

Enfeksiyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Birçok çalışma, bazı mikrobik, viral ve fungal enfeksiyonlara karşı ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ağacın meyvesi ve yaprağının ekstresi halk arasında bu sorun için kullanılmış ve yakın zamanda çalışmalarda da etkinliği kanıtlanmıştır. Test edildiğinde, özütü, MRSA dahil olmak üzere bir dizi viral, mantar ve bakteri enfeksiyonunun büyümesini inhibe etmiştir.

 

Osteoporozun Önlenmesini Sağlar

İçerisindeki polifenoller kemik kaybını önlemede faydalıdır. Birçok çalışma, bu bileşiklerin kemik oluşumunda ve korunmasında etkin olduğunu göstermiştir. Düzenli tüketimin sağladığı besleyici maddeler sayesinde, herhangi bir osteoporoz diyet tedavisine zeytin eklenmelidir.

 

Zeytin ve Zeytinyağı

Meyve ve yağ arasındaki ayrım, hazırlama ve işlemede yatmaktadır. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır, ancak önerilen porsiyonlarda tüketildiğinde sağlığınız için inanılmaz derecede faydalıdır.

 

 

 

Zeytin:

 

  • % 25 yağ içerir.
  • Daha yüksek sodyum: Zeytinler tuzla sertleştirilir veya tuzlanır.
  • Lif, E vitamini, A vitamini ve iyi bir bakır ve kalsiyum kaynağı vardır.
  • Faydalı polifenol içeriği, zeytinyağından daha düşüktür, ancak polifenoller, erken hasat edilen ve uygun şekilde sulanan meyvelerde yine de yüksek oranda bulunurlar.

 

Zeytinyağı:

 

  • Neredeyse % 100 yağ içerir.
  • Düşük sodyum: Neredeyse sıfır sodyum içerir.
  • Ekstra polifenoller sızma zeytinyağında da bulunur.

 

Besin Değerleri

İncil’de bahsedilen ilk 10 yiyecekten biridir ve salata, makarna ve pizza gibi yemekler için lezzetli bir katkı maddesidir. Birçok çeşidi olmasına rağmen, çoğu benzer bir beslenme değerine sahiptir. Ortalama bir zeytin yaklaşık dört gram ağırlığındadır, bu nedenle aşağıdaki besin bilgileri yaklaşık 40 zeytinlik bir porsiyon için geçerlidir. 100 gram yeşil zeytin, konserve veya salamura fark etmeden, aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

145 kalori

3.8 gram karbonhidrat

1 gram protein

15.3 gram yağ

3.3 gram lif

1,556 miligram sodyum (Günlük ihtiyacın % 65’i)

3.8 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 19’u)

393 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

52 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)

0.5 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

11 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

 

Meyve mi, Sebze mi?

 

Farklı bir kategoride gibi görünse de aslında bir meyvedir. Yüksek yağ içeriği onları tuhaf bir meyve haline getirmiştir, ancak şeftali, mango ve hatta bademle yakından ilişkilidir.