Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Davud Aleyhisselam Olayı

Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Davud Aleyhisselam Olayı

Dini Hikayeler

Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Davud Aleyhisselam Olayı, Gercek Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, İbretlik Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Dini Hikayeler

 

 

Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Davud Aleyhisselam Olayı
Davud Aleyhisselam Dini Hikayesi, Davud Aleyhisselam Olayı

 

 

Bir gün Davud aleyhisselam: “Yâ Rabbi! Cennet arkadaşım olacak kimseyi bana tanıt” diye arzetti.
Allahü teala buyurdu ki:
“Senin Cennetteki arkadaşın Yunus aleyhisselamın babası Metta’dır” Davud aleyhisselam, Allahü teala’dan Metta’yı görmek için izin istedi. Allahü teala da izin verdi. Davud aleyhisselam, oğlu Süleyman aleyhisselamla birlikte Metta’nın yaşadığı bölgeye gittiler.
Orada hurma lifinden yapılmış bir ev gördüler. Oradakilere: “Metta nerededir?” diye sordular. Cevaben: “O, odun satılan pazardadır” dediler.

 

  

 


Çok geçmeksizin Metta, başı üzerinde bir miktar odun olduğu halde geldi. Allahü tealaya hamd ettikten sonra odunları satışa koyarak şöyle dedi:
“Kim helal parayla helal odun almak istiyor?” Orada bulunanlardan biri onun odunlarını aldı. Bu sırada Davud ve Süleyman aleyhimesselam ona selam verip, hal ve hatırını sordular. Metta onları evine davet etti ve odunun parasıyla bir miktar buğday alarak evine götürdü.
Sonra onu un yapıp hamur etti ve pişirerek misafirlerin önüne getirdi. Kendisi de diz çökerek getirilen ekmeği yemekle meşgul oldular.
Metta “Bismillah” diyerek bir lokma aldı, onu yuttuktan sonra da “elhamdülillah” dedi.
Sonraki lokmalarda da bu zikirleri tekrarladı. Sonra yine “bismillah” diyerek biraz su içti; suyu yere bırakmak istediğinde ise Allahü tealaya hamd etti.
Daha sonra şöyle dedi:
“İlahî! Bana ihsanda bulunduğun kadar kime ihsanda bulunmuşsun? Bana gören göz, duyan kulak ve sağlam bir beden vermişsin ve beni güçlü kılmışsın; öyle ki hiç dikmediğim ve korumasında hiçbir zahmet çekmediğim bir ağacın yanına gidebildim.

 

  

 

 


O ağacı benim için bir rızk vesilesi kılmışsın ve bir kimseyi gönderdin de onu benden aldı ve onun parasıyla ekmediğim bir buğdayı aldım ve ateşi bana ram ettin, onunla ekmek pişirdim, ibadet ve itaatinde güçlü olmam için rağbetle onu yedim. Allah’ım, sana hamd olsun”
Metta, bu sözleri söyledikten sonra ağladı. Bu esnada Davud, oğlu Süleyman’a: (aleyhimesselam
) “Oğlum! Kalk gidelim.
Ben bu zat gibi Allahü tealaya şükreden bir kul görmedim” dedi.