Besmele ve Şeytan, Besmele ve Şeytan Hikayesi

Besmele ve Şeytan, Besmele ve Şeytan Hikayesi

Dini Hikayeler

Besmele ve Şeytan, Besmele ve Şeytan Hikayesi, Besmele ve Şeytan Dini Hikayesi, İbretlik Dini Hikayeler

Besmele ve Şeytan, Besmele ve Şeytan Hikayesi
Besmele ve Şeytan, Besmele ve Şeytan Hikayesi

Birbiriyle dost olan iki şeytan, aradan uzun zaman geçtikten sonra, bir gün ansızın karşılaşmışlar. Birbirlerine şaşkın şaşkın bakarak biri diğerine şu suâli sormuş:
—”Arkadaş, ben seni tanıyamadım, nedir bu halin, çok zayıflamışsın, eskiden bu kadar zayıf değildin, bir derdin mi var?” demiş. Zayıf şeytan:
-“Hiç sorma arkadaş! Öyle bir derde düştüm ki, sorma. Bir adamın peşine takıldım. Bu adamdan yakamı bir türlü kurtaramadım. Bu adam, her işinde “BESMELE” çekiyor.”
—Yemesinde, içmesinde, yatmasında, kalkmasında hep “Bismilâhirahmânirrahim” diyerek “BESMELE” çekiyor.
-“Günlerdir açım. Tam onun sofrasına geliyorum. Yemek yiyeceğim. Adam “BESMELE” çekip ye­meğe başlıyor. Ben artık oradan bir lokma alamadan kalkıyor aç kalıyorum.”
—”İşte bunun için eridim. Bittim. Günlerdir açım” dedi. “Başka birinin peşine de gidemedim bu adamdan ayrılarak.”
—”Sen, ya sen nasıl bu kadar şişmanlamışsın? Az kalsın seni tanıyamayacaktım! Bu şişmanlığın sebebi nedir?” dedi. Şişman şeytan şu cevabı verdi:


-“Arkadaş! Ben de, senin tam tersine bir adama düştüm ki, herif ne haram diyor, ne helâl diyor. Öyle bir haramzâdeki hak, hukuk nedir bilmiyor. Midesini hep haramla doldurmuş. Ben de bu herifin peşine takıldım. Herif “Besmele” nedir bilmiyor.”
– Aklına hiç bir zaman “Besmele” çekmek gel­mediği gibi, herif zâten “Besmele” nasıl çekilir (oku­nur) bilmiyor bile!..
— “Ben de bol bol adamın yemeklerinden yiyip, rahat rahat göbek şişirmekte ve ense yapmaktayım. Ensemin kilise direği gibi oluşu, göbeğimin davul gibi şişişinin sebebi budur…” demiş.