Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için | KapmuSSohbet Blog

Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için

Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için

Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için, Ayak için Esansiyel Yağ Kullanımı,  Esansiyel Yağ Nedir, Esansiyel Yağ Neler için iyi Gelir, Şifalı Bitkiler, Bitkisel Tedaviler

 

Arkadaşlar sizlere yararlı bitkileri sunmaya hızla devam ediyoruz. Umarım bizleri severek takip ediyorsunuzdur. Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için neler yapılıcağını anlatacağız.

 

Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için

Esansiyel Yağ Kullanımı Ayak Mantarı Tedavisi için

Mantar enfeksiyonları yaygın bir sorundur. Acı verici, can sıkıcı ve bazen utanç verici olabilir. En kötüsü, terli ayaklarla birleştiğinde, inatçı olabilmesi nedeniyle ortaya çıkan meşhur ayak mantarıdır. Birçok doğal ayak mantarı tedavisi olmasına rağmen, ayak mantarı için esansiyel yağların kullanılması; yağın derinin altına nüfuz edebilmesi ve problemi hızlı bir şekilde tedavi edebilmesi sebebiyle daha hızlı ve net sonuçlar verir. Ayak mantarına iyi gelen en önemli esansiyel yağları öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayak Mantarı Nedir?

Tinea pedis olarak da bilinen ayak mantarı, parmaklarınız ve ayaklarınız üzerinde bulunan mantar enfeksiyonu anlamına gelir. İnsanlarda oldukça yaygındır ve dünya nüfusunun yaklaşık % 15’inde görülür. Bu enfeksiyondan dermatofit ailesine ait olan Microsporum ve Trichophyton epidermophyton gibi fungus türleri sorumludur. Ayak mantarına neden olan mantar; tırnaklara, ellere, kasık ve hatta koltuk altına bile yayılabilir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

• Kaşıntı
• İltihap
• Deri yangısı
• Soyulma oluşumu
• Hoş olmayan bir koku

Bu enfeksiyonu tedavi etmek için reçetesiz antifungal merhemler, losyonlar ve kremler bulunmaktadır. Bu ilaçlar maliyetlidir ve kanıtlar, mantar direncini artırdığını göstermektedir.

 

 

 
 

 

 

Ayak mantarı için esansiyel yağların kullanılması daha uygundur. Uçucu yağlar, farklı çiçek ve bitki özlerinden elde edilir. İnflamasyon ve egzama gibi birçok cilt sorununu tedavi etmek için çok kullanışlıdır. Antifungal özellikler bakımından zengin olan bu yağlar, inatçı ayak mantarı enfeksiyonlarından kolayca kurtulmanıza yardım edebilir.

Ayak Mantarı Nedenleri
Vücudunuzdaki kapalı, sıcak ve nemli alanların, bu enfeksiyondan etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ayak parmaklarınız, topuğunuz ve ayağınızın tabanı ayak mantarına yatkındır.

Fungal organizmalar cildinizdeki küçük kesikler veya çatlaklar yoluyla vücuda girer. Yerleştiklerinde, mantarlar, cildinizin üstünde bulunan bir protein maddesi olan keratin ile beslenmeye başlarlar. Zamanla büyürler ve çoğalırlar, bu da tamamen gelişmiş bir enfeksiyona neden olur. Erkekler enfeksiyona daha yatkındır, özellikle terli ayakları olan ve dar ayakkabılar giyenlerde sık görülür. Mantar aynı zamanda enfekte bir kişi ile giysi veya ayakkabı paylaşarak da bulaşabilir. Halka açık banyolardan ve çıplak ayakla yürünen yerlerden enfeksiyon kapma riski yüksektir.

 

Kekik Esansiyel Yağı

Bu uçucu yağ, buhar damıtma yoluyla kekik bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Keskin bir kokusu bulunan kekik yağı antioksidan, antiseptik ve antifungal özellikler bakımından zengindir. Kekik yağı, hepsi antiseptik olan, neredeyse % 71 fenol içerir. Ek olarak, birkaç gün içinde mantar türlerini yok eden iki ana anti-fungal bileşen olan karvakrol ve timol içerir.
Ayak mantarı için kekik yağı nasıl kullanılır?
Ayak mantarını tedavi etmek amacıyla; bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağının içine üç damla kekik yağı karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgelere günde üç kez sürün.

 

Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı yağı Melaleuca adı verilen yerli bir Avustralya bitkisinden gelir. Bu yağ, bileşimindeki 92 aktif bileşen nedeniyle çok yönlüdür. Ayak mantarı için çay ağacı yağı kullanmak, bu enfeksiyonu hızlı bir şekilde öldürmenin harika bir yoludur. Çay ağacı yağı, terleyen ayaklar için de en iyi esansiyel yağdır çünkü bu yağ, mantarı öldürdüğü gibi cildi kurutur ve mantarın büyümemesi için ortamı temizler. Bu yağın anti-fungal özellikleri; akne ve diğer cilt bozukluklarını iyileştirebilir.

Ayak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
Ayak mantarı için çay ağacı yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bu yağın üç damlasını bir çorba kaşığı badem yağının içine ekleyin. Günde 2 kere etkilenen ayağa masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Ayrıca birkaç damla alkol ile karıştırarak ayak mantarı için doğal bir çay ağacı yağı spreyi de yapabilirsiniz. Mantarı öldürmek için bu çözeltiyi günde iki kez ayağınıza püskürtün. Alternatif olarak;

• Yarım bardak elma sirkesini bir kaba dökün.
• İçine 8 damla çay ağacı yağı ekleyin.
• Ayaklarınızı 30 dakika boyunca günde iki kez bu su ile güzelce temizleyin.

 

 

Nane Esansiyel Yağı

Nane yağının kullanımı eski Mısır Uygarlığı’na kadar uzanır. Bu yağ, vitaminler ve omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür ve güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Ek olarak, ayaklarınız için ferahlatıcı bir tedavi olmasını sağlayan metanol içerir. Ayak mantarı için nane yağı kullanmak, kaşıntıdan kurtulmaya ve hoş olmayan kokuyu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayak mantarı için nane esansiyel yağı nasıl kullanılır?

Ayak mantarı için, iki damla nane yağı ve çay ağacı yağını iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Bu karışımı, enfekte ayağa her gün iki kez masaj yapmak için kullanın.

 

Lavanta Esansiyel Yağı

Ayak mantarından kurtulmak ve ayaklarınıza ferah bir koku vermek istiyorsanız, lavanta yağı kullanmayı deneyin. Lavanta yağı güçlü terapötik özellikleriyle popülerdir. Hoş kokulu olmanın yanı sıra, güçlü bir antifungal, antiseptik ve antimikrobiyal ajandır.

Ayak mantarı için lavanta yağı nasıl kullanılır?
Ayak mantarı için, seçtiğiniz hafif bir cilt losyonuna dört damla lavanta yağı ekleyin. Bir macun oluşturmak ve etkilenen bölgeye uygulamak için karıştırın. Birkaç dakika masaj yapın. Yatmadan önce her gece bu işlemi tekrarlayın.

 

Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı hoş bir narenciye aromasına ve güçlü bir arındırıcı etkiye sahiptir. Antiviral, antiseptik ve antifungal özelliklerinden dolayı birçok tıbbi faydası vardır. Limon yağı sindirim sisteminizi hızlandırabilir, bağışıklığı güçlendirebilir ve solunum süreçlerini iyileştirebilir. Ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonları için, hasarlı cildin içerden onarılmasına yardımcı olabilir.

Ayak mantarı için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır?
1 litre ılık suya 8 damla limon yağı ve zeytinyağı ekleyin. Ayaklarınızı bu çözelti içerisinde yirmi dakika bekletin. Sağlıklı ayaklar için her gece bu yöntemi tekrarlayın.

 

Okaliptüs Esansiyel Yağı

Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacının yapraklarından damıtılmıştır. Okaliptol ve alfa-terpineol gibi bileşikler ile okaliptüs yağı, ayak mantarı gibi mantar enfeksiyonlarından kurtulmanın harika bir yolu olabilir. Ek olarak, sağlığınızı geliştirmek için antiseptik, antienflamatuvar ve analjezik özelliklere de sahiptir. Ayak mantarı için tercih edebileceğiniz okaliptüs yağı, kuru ayakları nemlendirebilir ve pul pul dökülmesini engelleyebilir.

Ayak mantarı için okaliptüs yağı nasıl kullanılır?
İki bardak suya bir çay kaşığı okaliptüs yağı ekleyin. Bu çözeltiyi bir sprey şişesine dökün ve günde iki kez ayaklarınızda kullanın. Ayaklarınızı ayakkabınız üzerinde barınan mantar sporlarından korumak için ayakkabılarınıza da püskürtebilirsiniz.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.